Správné klima v bytě

Kdo má v oblibě raději letní měsíce, není nadšen z nadcházejících ročních období. Nicméně, nemáme-li k dispozici dům u moře, kam bychom na zimu mohli vycestovat a užívat si tak sluníčka i nadále, musíme se s počasím smířit a případně se na něj dostatečně připravit. Topná sezona s sebou nese spoustu výhod, ovšem také nepříjemností. S umělým topením v bytech a domácnostech se změní rázem klima.
okna a orosení
Už se nejedná o přirozenou teplotu a vlhkost, jaká je běžná v době, kdy nepřitápíme. Alergici, astmatici a osoby citlivé na změny tepla toto jistě dobře znají.
Jakmile se v domech a bytech začne topit, je vzduch o poznání sušší. Od radiátorů sálá teplo vzhůru a víří se tím i prachové částice, které, ať uklízíme sebevíc, prostě v prostoru vždy jsou a budou. Rozdílnými teplotami mezi venkovním a vnitřním prostředím vzniká také druhý extrém a to vlhkost, která se v bytě kondenzuje, jelikož například sušíme prádlo. Je tedy nutné klima, upravit tak, aby se nám co nejlépe dýchalo a pohodlně žilo. Měsíců, v nichž potřebujeme své obydlí vytápět, je celkem dost a bylo by na škodu, zbytečně se trápit.
zvlhčovač vzduchu

Co je tedy vhodné udělat?

Přirozené je, i přes zapnuté topení, neustále větrat, jednak abychom do bytu dostali čerstvý vzduch a pak také, aby se v přetopené místnosti nekondenzovala vlhkost, která může způsobovat další komplikace jako například tvorbu plísní.
Dnes má většina bytů plastová okna, která výborně tlumí hluk a chrání proti chladu, ovšem také nepropustí dovnitř čerstvý vzduch a vlhkost naopak ven. Je vhodné mít v bytě okna alespoň na mikroventilaci a to neustále. Okna, která jsou zevnitř zamlžená, nebo je na nich zkondenzovaná voda, svědčí o tom, že se v bytě nedostatečně větrá.
Například v ložnici, kde se přes den příliš nevyskytujeme, je vhodné mít okno otevřeno na ventilaci, více větrat by se mělo také v kuchyni, kde se vaří a tvoří se pára.
radiátor a termostat
Naopak v noci, když jsou okna zavřená, je vhodné mít v ložnici zvlhčovač vzduchu, který zajistí opět lepší klima a lepší dýchání v přetopené místnosti. Zvlhčovač nahradí například u malých dětí mokrá látková plenka přehozená přes dětskou postýlku. Během dne pak můžete mít například zapálenu aromalampu s vhodným éterickým olejem.