Zatočte se stresem – dopřejte si dovolenou v Jižních Čechách

Vhodně naplánovaná dovolená vám může výrazně přispět k ozdravnému procesu, zaměřenému proti stresu. Vystresovaní lidé špatně tráví, trpí nespavostí a mohou je postihnout i závažnější zdravotní problémy. A kam se na dovolenou vypravit, aby vás stresu zbavila, a aby se nestala naopak dalším stresovým faktorem?

České Budějovice

Co potřebujete, abyste eliminovali chronický stres

Chronický stres je zákeřný, může se projevovat docela nenápadně poměrně slabší intenzitou nepříjemných prožitků, ale pokud trvají příliš dlouho, má to za následek vyčerpání nadledvinek a hormonální chaos v organismu. Co potřebujete, abyste tomuto stavu zabránili?

Ticho a klid – k chronickému stresu výrazně přispívá hluk, někdy si jej neuvědomujete, protože žijete v centru města a tak nějak jste si na ten ruch už zvykli. Když pak město opustíte, připadáte http://zeny.iprima.cz/moda-krasa/pripadate-si-po-ranu-jako-zombie-vime-co-s-tim si, jako v jiném světě. Naplánujte si dovolenou někde mimo rušné silnice a v místech, kde je málo turistů, např. levně v penzionu v Českých Budějovicích https://www.penzionurudolfa.cz/, na okraji města v sousedství městského krajinného parku Stromovka.

městský park v Českých Budějovicích

Čistý vzduch – automobilový provoz, vytápění objektů, průmyslová výroba – to vše přispívá k znečištění ovzduší a tím pádem ke vzniku chronického stresu. Chce to dopřát si dovolenou někde, kde je ionizovaný vzduch s dostatečnou vlhkostí, která tyto vlivy pohlcuje. Ideální jsou v tomto směru právě Jižní Čechy, konkrétně oblast Třeboňské a Českobudějovické pánve, Novohradské hory a Českokrumlovsko.

Malebná krajina – pobyt u moře je v některých letoviscích nezáživný proto, že se jedná o prostředí vyprahlé, pouštní, s kopci pokrytými řídkou vegetací a s hustou domovní zástavbou. V Jižních Čechách je to docela odlišné, tam je krajina velmi rozmanitá a na pohled velmi malebná. Střídají se tu nížiny i kopce, louky, lesy, rybníky, řeky a říčky a krajina je jen řídce obydlená. A právě malebnost krajiny přispívá k větší psychické pohodě.