Ty pravé vchodové dveře. Jak je správně vybrat?

Bez vstupních dveří si asi nikdo z nás nedokáže představit svůj byt nebo dům. Díky nim se nemusíme bát nezvaných návštěvníků, ochrání nás před zimou a větrem, některé dokonce před případným ohněm. Jejich výběr byste proto neměli brát na lehkou váhu. Jak tedy postupovat, abyste s konečným výsledkem výběru byli spokojeni?
 Otevřené dveře

Je rozdíl mezí vchodovými dveřmi do domu a do bytu?

Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi vstupními dveřmi do bytu a domu není žádná rozdíl. Měli bychom si však uvědomit, že dveře u rodinného domu jsou často přímo vystaveny povětrnostním podmínkám, zatímco na byt často navazuje veřejná vstupní chodba, kde se sice netopí, ale rozhodně ani nemrzne. Pokud tedy vybíráte dveře, které budou v přímém kontaktu s venkovním prostředí, měli by splňovat vyšší limity na tepelnou izolaci.
 

Jak se chránit před zloději?

V dnešní době se velmi populární staly dveře bezpečnostní, které dokážou jak byt, tak rodinný dům ochránit před případnými zloději. I zde platí pravidlo, že vstupní dveře u rodinného domu by měly být lépe zabezpečeny než u vstupních dveří u bytu.
 Svazek klíčů

Proč mít zároveň i protipožární dveře?

V nové vyhlášce už je přímo vymezeno, kdy a kde je potřeba umístit protipožární dveře, ve většině případů se jim ale už nevyhnete. Pokud pouze rekonstruujete je vždy zapotřebí zjistit, jaká protipožární ochrana byla vyžadována při kolaudaci.
 
Nejnižší požadovaná třída bezpečnosti je RC3, která by měla odolat pokusům o vloupání za pomocí ročního nářadí, jako je šroubovák nebo mechanická vrtačka.
 

Jaký vybrat materiál?

Pokud vchodové dveře splňují všechny zmíněné limity, jejich materiál už nehraje významnou roli. Můžete vybírat hned z několika různých materiálů, jako je dřevo, hliník, plast nebo sklo. Záleží tedy už pouze na vašich preferencích, stylu domu či bytu nebo na vzhledu okolí.