Paříž, low-cost výlet?

Co třeba začít Katedrálou Notre Dame? No… proč ne? Vstup do této gotické velestavby je plně zdarma. Můžete si jen připlatit za výstup do věží, z kterých máte úctyhodný výhled na okolí. Otázka zní, jestli se to vyplatí.
 
Další z krásných míst plně průchodných zadarmo je Marché aux Puces de St-Ouen. Jedná se o uličku, na které jsou vedle sebe naskládány prodejní okýnka místních obchodníčků. Nejde o nic majestátného, ale tato vycházka dokáže navodit příjemnou atmosféru a někdy narazíte na takové zboží, které byste si nevymysleli ani ve snu. Nebojte, nemusíte nic kupovat.
 notre dame v Paříži
„Ajfelovka,“ asi nejznámější francouzská památka, možná dokonce symbol této země. Ovšem vstup na tuto pozoruhodnou stavbu je poněkud drahý. Co takhle se na ni podívat pěkně ze země, zadarmo a bez davu lidí? Řešením je Parc du Champ de Mars ležící kousíček od věže, kde se také kromě krásného výhledu nahoru, můžete koukat kolem sebe a budete uchváceni nádhernými zahradami. Ideální romantika s lahví vína, nemyslíte?
 
Romantiku si však můžete užít i jinde. Basilique du Sacré Couer. Vypadá jako palác pro princeznu. Zdi z bílého mramoru, stěny zdobené zlatými mozaikami, krásné zahrady i nádvoří, umístění na kopci s vyhlídkou. Nejedná se ale o palác, je to bazilika, do které je vstup zdarma.
 Paříž v noci
A co muzeum? Můžu si někde projít expozici bez placení? Ano, v Museé Carnavalet si můžete projít historii od těch nejstarších dob až do té dnešní moderní. Bohužel, je v letošním roce uzavřeno kvůli rekonstrukci, tudíž si musíte počkat na rok příští.
 
Teď se pravděpodobně dostáváme k té nejhezčí destinaci. Ano, jde zase o park. Konkrétně tedy Parc des Buttes-Chaumont. Tento park je celkem vysoko, takže není úplně jednoduché se tam dostat, ovšem následný výhled stojí za všechny útrapy. Ptáčci, vodopád, malinký les a palouček vás dostanou. Zapomenete na to že jste ve městě, kde žije přes 2 miliony lidí, zapomenete na všechny problémy a ponoříte se jen do tohoto místa, jakoby odtrhnutého od zbytku světa. Úžasné.