Matera: Italská památka UNESCO a Evropské hlavní město kultury 2019

Malý kout v jižní Itálii, který nedávno vystoupil ze stínu, je známý hlavně díky svým obydlím, která jsou vytesána do skály. Ještě v 50. letech minulého století byl však označován za ostudu Itálie. Ve skalních příbytcích Sassi di Matera žili lidé a sdíleli své příbytky s domácími zvířaty. Obydlí byla ve velmi špatných hygienických podmínkách, které způsobovala zejména přelidněnost, nemoci a chudoba. Obyvatelé byli evakuování a přesunuti do dvoupatrových domů na okraji města.  Dnes jsou tyto vytesané stavby zapsány na seznam UNESCO a kdysi zapomenuté město znovu ožívá. Může tak slavnostně otevřít bránu cestovnímu ruchu.

schody u domu

Jedná se o vskutku podivuhodné místo s velmi působivou atmosférou. V kopci se rozkládají těsně na sobě tufové domy, do skal vytesané stavby, kostelíky a stovky umělých jeskyní.  Stavby jsou propojeny úzkými příkrými uličkami. Můžete zde navštívit řadu muzeí a obchůdků se suvenýry. Velmi působivé jsou senzační výhledy zejména z Parco della Murgiea Materana.  Vysoko nad Sassi se tyčí kamenná katedrála Santa Maria della Bruna ze 13. Století s bohatou barokní výzdobou, štukováním a malbami. Nálezy z doby bronzové svědčí o existenci člověka v tomto období, a tímto činí Materu jedním z nejstarších obývaných měst na světě.
matera sassi

Není divu, že si toto pozoruhodné a magické místo vybrali filmaři jako kulisu pro své filmy. V Umučení Ježíše Krista od Mela Gibsona se odehrává poslední večeře v kostele San Nicola dei Greci. Město si vybral také slavný italský režisér Pier Paolo Pasolini pro svůj film Evangelium sv. Matouše.

Máte zde možnost navštívit několik útulných rustikálních restaurací. Například jedna z nich Baccanti Ristorante dělá báječný sýr Podolico podávaný s vepřovou klobáskou jako předkrm, dále pak mnoho vydatných pokrmů jako jsou jehněčí kotlety a lýtka podávané se zeleninou.