LED halogeny 30 W pro osvětlení zahrad, chodníků, teras, pergol a bazénů

Postupně upouštíme od zavedených halogenových žárovek a výbojek, jejichž provoz je příliš drahý, a nahrazujeme je LED diodovými reflektory. Instalujeme je ke vchodovým dveřím, u vjezdových vrat garáže, podél chodníků, na terasách. Opatřujeme je stmívači a pohybovými senzory. Na co bychom měli především pamatovat?
skleněný dům.jpg

Intenzita osvětlení a stupeň krytí

Potřebná intenzita světla bude mnohem vyšší u osvětlené terasy, zatímco nasvítit plastiku nebo zahradní zátiší nevyžaduje takové nároky. Rozdíl bude i ve stupni krytí reflektoru. Pod střechou altánu nebo pergoly postačí kryt světla odolný vůči prachu a vlhkosti IP 44, u světel v zahradě bude zapotřebí kryt IP 68. Nezapomínejme především na osvětlení přechodových fází cest – schůdků, šikmých ploch, okrajů kolem bazénů apod., kde lze snadno uklouznout, zakopnout, a zřítit se ze svahu.
new york city v noci.jpg

Přívod elektřiny nebo bateriový či solární zdroj

Každá rekonstrukce či reorganizace zahrady vyžaduje promyslet i rozvody elektřiny pro zásuvky a osvětlovací techniku. Dávno pryč je doba, kdy lidé pobíhali po zahradě večer s baterkou, což jako dobrodružnou hru uvítaly především děti. Dnes jim tuto zábavu můžeme dopřát, ale my dospělí si raději na cestu posvítíme důkladně. Odborníci doporučují při plánování tvaru zahrady rozmístit večer přenosné reflektory LED halogen 30 W připojené provizorně povrchovou kabeláží, pohybovat s nimi a určit jejich ideální polohu. Kabely pak instalovat na základě tohoto poznatku podle předpisu pod zem, před zásypem je zabezpečit ochranným potrubím a vrstvou betonových nebo struskových tvárnic.
osvětlený louvre.jpg
Některá místa lze osadit solárními světly, které se ve dne nabíjí slunečními paprsky a v noci pak osvětlují prostor kolem sebe. Jejich účinnost však v zimě klesá na minimum, ačkoliv světlo dokáže být denně v provozu i 8 hodin. Ideální je tedy tento způsob osvětlení zkoušet v zimním období.