Jak probíhá GPS monitoring

Není pochyb o tom, že moderní technologie nám velmi usnadňují život. Spolu s nimi však přicházejí i nové hrozby, které předchozí generace neznala. Není tedy divu, že je často nedůvěřivá a staví se k tomu odmítavě, i přes výhody, které to přináší.

Jednou z věcí, která je v poslední době asi nejvíce diskutována, je GPS monitoring, tedy sledování pomocí GPS. A není divu, koneckonců jde o dnes nejpoužívanější systém k určování polohy. Je tedy pochopitelné, že se někteří lidé bojí jeho zneužití.

satelit2

Avšak jak vlastně tento systém funguje? Teprve pokud odpovíme na tuto otázku, budeme znát skutečnou míru rizika, kterou sebou tato technologie přináší. Její princip je poměrně jednoduchý, jak už to u podobných rozšířených věcí bývá.

Pro příklad vezměme klasickou navigaci do automobilu. Ta má za úkol mimo jiné také zobrazovat vaši polohu v reálném čase. To je důležité, neboť potřebujete vědět, kudy máte jet okamžitě, ne až například za pět minut.

satelit3

Funguje to následovně: navigace v sobě má zabudovaný speciální vysílač. Jeho signál pak zachytí jeden ze satelitů na naší orbitě k tomu určených. Ten vyhodnotí, odkud přesně puls přichází s přesností až na několik metrů, podle typu vysílače, a tyto údaje vyšle zpět. Celý proces netrvá ani sekundu, díky tomu, že tyto signály cestují prakticky rychlostí světla.

Je však jasné, že údaj o vaší poloze nemusí posílat pouze zpět do navigace, ale že jej může posílat i lidem, kteří by vás tak chtěli sledovat. To zní sice strašidelně, avšak má to jeden velký háček, který si většina lidí neuvědomuje.

K tomu, aby vás totiž mohli takto sledovat, je potřeba, abyste u sebe měli stále vysílač. To se sice v dnešní době chytrých mobilních telefonů děje, avšak pokud máte strach, stačí jej jen nechat doma, nebo vyhrabat nějaký opravdu starý typ z dob, kdy tato technologie nebyla ještě tak rozšířená.

Jak vidíte, není třeba se bát. Vždycky totiž existuje řešení.