Má význam fotovoltaika i pro vytápění?
V našem mírném zeměpisném pásmu si bohužel nemůžeme moc „vyskakovat“ a bít se v prsa, že fotovoltaické panely bezpečně pokryjí celoroční provoz elektrických spotřebičů i topné soustavy. Nejsme zkrátka na rovníku a musíme počítat s tím, že v zimních měsících půjde výkon fotovoltaiky rapidně dolů. Sníží se přibližně až na patnáct až dvacet procent původní kapacity. V zimě je nejen slunce nízko nad obzorem a na zemský povrch dopadají paprsky pod menším úhlem, ale také ubývá slunečných dnů a přibývá těch oblačných a zatažených.
Důvěřujte kvalitní baterii a současnému výkonu fotovoltaiky – tato technologie se neustále vyvíjí a spolu s tím i výkon celého zařízení. Máte-li k dispozici vhodně dimenzované bateriové články a celkově výkonný systém, můžete se v průběhu celého roku dostat na průměrnou hodnotu pokrytí spotřebované elektřiny vyrobené ze slunce až ze tří čtvrtin. To platí i pro vytápění a ohřev vody, tedy zpravidla topení v podlaze a zásobníky vody.
Fotovoltaika a tepelné čerpadlo – tepelná čerpadla mohou úspěšně nahradit elektrické přímotopy a elektrické „kotle“ a mohou zastoupit i klimatizaci. Udržují stabilní teplotu vzduchu v objektu po celý rok – v zimě mohou přitápět a v létě chladit. V souladu s fotovoltaikou může jít o další zajímavý podnět k úspoře nákladů na bydlení a doporučujeme vznést případný dotaz na firmu, která uskutečňuje prodej fotovoltaických panelů a jejich instalaci.
Instalace na mobilní domy
Majitelé mobilních domů mohou rovněž uvažovat o tomto řešení, tedy pokud se jedná o dřevostavby zateplené pro celoroční pobyt. Solární panely se nevztahují pouze na zděné domy se sedlovou střechou určitého sklonu, lze je nainstalovat na jakýkoli typ krytiny, skloněné pod úhlem nebo zcela rovné, panely se pouze musí pomocí speciálních nosníků přizpůsobit tak, aby maximálně dokázaly využít dopadajících slunečních paprsků.